Meghallgatást tartanak az Európai Parlamentben a kémszoftveres megfigyelésekről. Az ügy elővételét az Európai Néppárt (EPP) kezdeményezte – ebből a pártcsaládból rúgták ki korábban a Fideszt.
A civilek, ellenzéki politikusok és újságírók titkos megfigyelése miatt kitört botrány egyik főszereplője a magyar kormány. Az NSO nevű izraeli cég kémszoftverével törtek fel telefonokat. Az EU-s meghallgatáson felszólal az ügyet feltáró Forbidden Stories nevű újságírói hálózat igazgatója, illetve a feltört telefonokat vizsgáló Citizen Lab nevű kanadai kutatócsoport vezető kutatója.
Orbánék továbbra sem tisztázták magukat!
A meghallgatáson nem vesz részt Orbán Viktor és a kormány részéről senki más sem. A Fidesz a magyar sajtóban sem adott kielégítő választ a törvénytelen megfigyelésekkel kapcsolatos hírekre.
Magyarországról Szabó Máté, a Társaság a Szabadságjogokért igazgatója, Lengyelországból Roman Giertych jogász vesznek részt a meghallgatáson, mivel az EU-ból ennek a két országnak a kormánya sáros az ügyben.
Az újságírók, ügyvédek és ellenzékiek illegális állami megfigyelése teljesen elfogadhatatlan, a Pegasus kémprogramot törvénytelenül használó uniós tagállamok kormányait felelősségre kell vonni
– mondta Jeroen Lenaers, az egyik néppárti szervező.
Itthon a kormány tagjai, a fideszesek és a pártállami sajtó csak kussol a Pegasus-ügyről, mint az a bizonyos a fűben. Európában "európai Watergate-ként" emlegetik ezt az ügyet – számolt be Arató László, a Klubrádió brüsszeli tudósítója. Jövő héten az Európai Parlament is napirendre tűzi a megfigyelési botrányt, és vitát tartanak róla, valamint szóba került az EU-s állampolgárok megfigyelésének törvényi szabályozása.
(forrás: Népszava)
Izraeli rendőrség: civilek illegális lehallgatására használták a Pegasus kémprogramot
A Fidesz-kormány által is megvásárolt kémprogramot több országban ellenzéki politikusok, civilek és újságírók megfigyelésére használták fel. Az izraeli hatóságok tovább vizsgálják az ügyet.
Az Adatvédelmi Hatóság szerint rendben volt a pegasusos lehallgatás
Fél éve kiderült, hogy az Orbán-kormány a Pegasus izraeli kémszoftverrel figyeltette meg politikai ellenfeleit, civileket, sőt újságírókat és ügyvédeket is. A vizsgálóbizottság most jutott eredményre, de az ügy nagy részét 2050-ig titkosították.
DK: a magyaroknak joguk van tudni, meddig érnek a fideszes megfigyelési botrány szálai
Az újabb megfigyelési botrány az elmúlt 12 év orbánizmusának egyik legmegdöbbentőbb és legtöbb kérdést felvető esete. Mi indokolta, hogy az állampárt a testőrségén keresztül figyelje meg saját köztársasági elnökét is?" - kérdezte Vadai Ágnes, a Demokratikus Koalíció alelnöke.