A Magyar Orvosi Kamara (MOK) 279 szakorvost kérdezett meg arról, hogy milyen hatással van rá és kollégáira az összecsapott és a járvány eddigi csúcspontján bevezetett új szolgálati jogviszony.
Eredmény: ahhoz sem maradnak elegen, hogy ne dőljenek be időnként az ügyletek és a sürgősségi osztályok.
Eddig mindig az volt a megélésünk, hogy akármilyen nagy slamasztikában van az egészségügy, azért így vagy úgy - főként a benne dolgozók túlmunkájának és hivatástudatának köszönhetően - eldöcög. Persze közben folyamatosan féltünk is attól, hogy egyszercsak eljön az a pont, mikor már nem döcög tovább. Hát, a Fidesz eszetlen törvénye miatt ez a pont most eljött.
, amelynek kidolgozásába egyszerűen nem vonták be érdemben az érintetteket, nagyon sok a baj. Nade hogyan következik az orvosok tömeges pályaelhagyása és az osztályok, ügyeletek leállása a nemrég bevezetett egészségügyi szolgálati jogviszonyból?
1. A túlóráért röhejesen kevés pénz jár
A jogviszony olyan szerencsétlenül lett összerakva, hogy a túlóráért kevesebb pénz jár, mint az alap munkavégzés alatti munkaórákért - ilyen máshol a világon nincs. Hamar kiderült hát, hogy a magyar egészségügy tulajdonképpen a túlórákra épült - amelyeknek elvégzésére már kevesebb orvos áll rendelkezésre, akiknek ráadásul semmi motivációjuk nincs ilyen körülmények közt túlórát vállalni. Egy pályakezdő orvosnak 1000 forint az óránkénti ügyeleti díja, aminek még korrepetálással is a többszörösét keresik meg.
2. Szétzúzták a csapatszellemet
Fizetésemelést csak az orvosok kaptak, az ápolók, asszisztensek, egyéb egészségügyi szakdolgozók nem. Képzeljük el, hogy milyen hatással van a munkamorálra, ha egy jól működő tíz fős csapatból találomra kiválasztanak két embert, aki onnantól kezdve a többi csapattag fizetésének többszörösét kapja! Igen, pont olyannal.
3. Mi van a vállalkozókkal?
Minden harmadik orvos vállalkozóként (is) vett eddig részt az egészségügyben - a sürgősségiken, traumatológiákon, illetve az aneszteziológusok körében ez egyáltalán nem ritka. Mivel a sebtiben összedobott és a szakmai szempontokat figyelmen kívül hagyó törvény az ilyen eseteket homályosan vagy egyáltalán nem szabályozza, így ezek közül az orvosok közül is egyre többen leteszik a lantot.
A Fideszesek előszeretetettel hangoztatják, hogy akinek nincs pénze, az annyit is ér. A jelenlegi helyzetben nyugodtan elmondhatjuk, hogy az egészségügyi ellátás a Fidesz-kormány bűnei miatt teljesen pénzkérdéssé vált. Ha tellik rá, akkor ott a magán, ha nem, akkor az elitista Fidesz-kormány lekiismeret-furdalás nélkül hagy bárkit az út szélén.
Jól látszik, hogy az egészségügy csak akkor menthető meg, ha Káslerrel együtt Orbán és a szakpolitikára teljes mértékben alkalmatlan kormánya is távozik az ország éléről. 2022-ben nekünk kell őket kipenderíteni a bársonyszékből!
Forrás: Népszava
Kincses Gyula: Olyan a világon nincs, hogy a túlóráért kevesebbet fizessenek
Hogyan következik az orvosok tömeges pályaelhagyása és az egészségügy totális szétesése a nemrég bevezetett egészségügyi szolgálati jogviszonyból? Kincses Gyula, a Magyar Orvosi Kamara elnöke tűpontosan rámutat Káslernek, hol vérzik a kapkodva bevezetett rendszer.
Kásler Miklós lemondását követelték az egészségügyi dolgozók
Ezrek tüntettek Orbán erőszakkal áttolt egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvénye miatt szombaton a Hősök terén. A demonstráción a tömeg kifütyülte Kásler Miklós pofátlan levelét, majd percekig skandálták: MONDJON LE!
Tömegével menekülnének az egészségügyi szakdolgozók a Fidesz új törvénye miatt
Az új egészségügyi szolgálati jogviszony lehetővé tenné, hogy parancsra átvezényeljék őket akár két évre, de másodállást nem vállalhatnának. Köszönik szépen, ebből nem kérnek!