Minden egyre többe kerül. Még az elemzők sem számítottak ilyen mértékű inflációra: a KSH adatai szerint októberben 6,5 százalékkal nőttek a fogyasztói árak.
Az Orbán-kormánynak kétféle válasza van a gazdasági problémákra: egyrészt támogatás címén milliárdokkal tömi ki a NER oligarcháit, másrészt azt hajtogatja, hogy "a baloldali kormányok idején rosszabb volt." Ez történetesen nem igaz, ugyanis az előző hasonlóan gyászos adatot is Orbánék produkálták 9 évvel ezelőtt.
A forint vásárlóértéke a 2012 októberi mélyponton volt ennyire alacsony.
Még a Portfolio.hu által megkérdezett szakértők legpesszimistább becslése sem közelítette meg a most közölt értéket. Átlagban 6,5 százalékkal nőttek az árak tavaly októberhez képest. Ez önmagában is ijesztő adat, de rengeteg mindennapi fogyasztási cikket még jobban érintett a drágulás.
Az üzemanyagok harmadával többe kerülnek, mint egy éve.
A benzin és a gázolaj ára van, hogy hetente kétszer is drágul. A 2020 októberi áraknál 30,7 százalékkal kerülnek többe az üzemanyagok. Mára odáig jutottunk, hogy csak a jellemzően rosszabb minőségű benzint árusító önkiszolgáló, úgynevezett "diszkont" kutaknál lehet 500 forint alatt benzint kapni. Ez viszont később a javítási költségekben üthet vissza, ami szintén jobban fájhat, mint tavaly: a járműalkatrészek 8,3 százalékkal drágultak.
Az alkohol, de főleg a dohánytermékek drágultak nagyon.
Magyarország a jelen történelmi pillanatban egy depressziós hely, ahol sajnos sok ember menekül különféle függőségekbe, amik közül vezető helyen áll az alkoholfogyasztás és a dohányzás. Orbán szeret piálni, a dohányzást viszont elítéli. Ez megmutatkozik abban is, hogy a jövedéki adók emelése miatt 17,6 százalékkal többe kerül a cigi, mint tavaly. Ez nem csak azért van, mert annyira féltik az egészségünket (nem féltik), hanem mert szeretik az ellopható adóforintokat.
Enni mindenkinek kell, úgyhogy ha akarjuk, ha nem többet fogunk fizetni.
Szinte minden élelmiszer többe kerül, mint egy éve. Az 5,2 százalékos átlagadatba biztos beleszámolták a kaviárt, a homárt, meg még egyéb csakis fideszesek által fogyasztott luxustermékeket, ugyanis az alapvető élelmiszereket ennél nagyobb mértékben érintette az infláció.
A kenyér 8,1 drágább. De akkor is, ha otthon sütjük, a liszt ugyanis 12,5 százalékkal drágult. Sok dolgozó számára a munkahelyi ebéd jelenti a napi egyetlen meleg étkezést. Ezért 10,5 százalékkal többet fizethetnek. Majdnem minden más is drágult: a baromfi 9,3, a hal 8,2, a tojás 7,5 százalékkal. Lassan tényleg az van, hogy a pártkapcsolatok nélküli magyaroknak csak párizsi jut. Az ugyanis olcsóbb lett, 0,2 százalékkal. Lehet örülni.
A nyugdíjasokat sújtja legjobban az áremelkedés.
A Magyarországon azért jellemzően kispénzű nyugdíjasok megint rosszul jártak. Ugyan az ő fogyasztói kosaruk papíron csak 5,7 drágult, de az biztos, hogy a novemberi nyugdíjkiegészítést teljesen elviszi az infláció. Az év eleji arcpirító 3,6 százalékos nyugdíjemelésre rátesz a kormány még 0,3 százalékot. Ezt igazából már januárban oda kellett volna adniuk, de eddig használták az idősek pénzét. Mostanra pedig már semmit sem ér, annyival drágább minden.
Mégis miért nem lép a kormány? A világon egyedülállóan magas 27 százalékos áfát fizetünk továbbra is. Látványos, de csak keveseket segítő pénzosztás helyett inkább a szegényeket terhelő adókat kéne csökkenteni, hogy ők is meg tudjanak élni.
Az elszabadult árakat csak akkor tudjuk megállítani, ha megálljt parancsolunk az elszabadult kormánynak is: erre kiváló alkalmunk lesz a 2022 áprilisi választásokon.
(forrás: hvg.hu)
Nem áll meg a drágulás, hatalmas az infláció és még a végét sem látjuk
Az iparban mérhető hatalmas áremelkedések nemsokára megjelennek a fogyasztói árakban is - egy szó, mint száz, megint többet kell majd fizetnünk a megélhetésért.
DK: mikor csökkenti a kormány az üzemanyag árát terhelő adókat?
Varga Zoltán (DK) a rekordmagas üzemanyagárak kapcsán arról beszélt: az elmúlt évtizedben többször is volt jövedékiadó-emelés, emellett a rekordgyenge forint, az Európa-rekorder infláció, a csődöt mondó árfolyampolitika, a hatalmas költségvetési hiány és a brutális államadósság vezetett oda, hogy a 95-ös benzin 506, a gázolaj 517 forintba került literenként.
Januártól az autópályamatricák is drágulnak
Nem csak az iszonyatos mértékű benzindrágulás és az gépkocsik árának növekedése miatt lesz drágább jövőre az autózás.