A napokban jelent meg Szabó Szabolcs képviselői hírlevelének idei utolsó száma. Ennek egyik cikkét közöljük.
Szabó Szabolcs, Csepel-Soroksár országgyűlési képviselője, az összefogás közös jelöltje legújabb képviselői hírlevelének részleteit is közzé teszi Facebook-oldalán. A hírlevél legújabb számában Gulyás Józseffel, a Nemzetbiztonsági bizottság korábbi tagjával beszélgettek mindenről, amit a Pegasus-botrányról tudni kell.
A kérdésre, mi volt az első gondolata? Meglepődött, vagy számított rá, hogy a Fidesz-kormány ilyen eszközöket használ? Gulyás József úgy felelt,
"Az teljesen legitim, hogy a nemzetbiztonsági szolgálat korszerű és erős képességű technikákat alkalmaz. Ebben az ügyben az a rendkívül riasztó, hogy olyan emberek megfigyelésére használhatnak egy kiberfegyvert, akik esetében ilyen eszköz bevetése nem indokolható, ezért nem is jogszerű. Éppen ezért azt kell, hogy mondjam, meglepődtem. Persze naiv nem vagyok, de azt mégsem feltételeztem, hogy a hazai titkosszolgálatokat, illetve annak eszközeit jogállami rendeltetésével teljesen ellentétesen, immár ennyire durván és kiterjedten belpolitikai hatalmi játszmákban használják fel. Azt sejtettem, hogy a FIDESZ megbízásából, különféle árnyékszolgálatok, egykori titkosszolgák végeznek törvénytelen megfigyeléseket, mint például Bajnai Gordon esetében, de abban szerettem volna bízni, hogy ilyesmiben a nemzetbiztonsági szolgálataink hivatásos állományai nem érintettek."
Arról, hogy a Pegasus miért minősül kiberfegyvernek Gulyás azt mondta,
"A titkosszolgálatok sokféle technikát alkalmaznak. Indokolt esetben, valós nemzetbiztonsági céllal, ezeket törvényesen tehetik. Ahhoz azonban, hogy másokat ellenőrizzenek, elolvassák az e-mailjeiket, nem kell Pegasus szintű eszköz. Ez a program ugyanis már nem pusztán arra képes, hogy lehallgassa egy célszemély telefonját, hanem a telefonra feltelepítve a legmélyebb, legszemélyesebb információkhoz is képes hozzáférni. Fel tudja törni a célszemély levelezését, az adattárát, a fotóit, sőt, az akarata ellenére képes bekapcsolni a telefon mikrofonját, vagy akár a kameráját is. Ez az eszköz borzasztó drága, több milliárdos tétel csak a beszerzése, ráadásul tízmilliós nagyságrend egy-egy megfigyelt esetében az alkalmazás díja. Azért fontos ezt kiemelni, mert, még ha fel is merül bármilyen ellenőrzésére váró nemzetbiztonsági kockázat a megfigyelt személyekkel szemben (Chikán Attila volt fideszes gazdasági miniszter, Gémesi György, Panyi Szabolcs, Csikász Brigitta stb.), akkor elsődlegesen nem ilyen erejű és egyébként nagyon költséges eszközzel állnak rá. Az eddig ismerté vált személyek döntő többsége esetében szakmai érveléssel nem indokolható a Pegazus bevetése. Vagyis, ha mégis a Pegazust vetették be ellenük használták, az csak politikai megrendelésre történhetett, és ez gyalázat!"
Arról is megkérdezték a volt országgyűlési képviselőt, ha ezek a megfigyelések valóban törvénytelenek lehettek, miért tették? Mi okuk volt törvénytelen megfigyeléseket folytatni? Gulyás József szerint,
"A nyilvánosságra került esetekből elég egyértelmű, hogy a hatalom azokat figyeltette meg, akik nem az ő oldalán állnak, akiktől tart, akiknek csak annyi a bűnük, hogy tényszerűen feltárnak eltitkolt ügyeket, mint a célba vett újságírók. Miközben a titkosszolgálatoknak nagyon nem az a feladatuk, hogy a mindenkori kormányt védjék. Nem az a dolguk, hogy olyan újságírót figyeljenek meg, aki például a fideszes elit luxusnyaralásairól készít fotókat. Ennek semmi köze semmiféle nemzetbiztonsági kockázathoz. Meggyőződésem persze, hogy a politikai megrendelésre végzett megfigyelésekben a titkosszolgálatoknak csak egy nagyon szűk rétege érintett, de az a szűk réteg, aki ebbe belement, az pontosan tudta, hogy amit tesz, a teljességgel idegen a hivatásától, az törvénytelen."
A teljes interjú itt olvasható: