„Egyre kevesebben jelentkeznek a tanári szakokra, hiába kommunikálja ennek az ellenkezőjét a kormányzat” – mondja az MSZP-Párbeszéd debreceni képviselőjelöltje. Szerinte minden megnyilvánulásukról süt, hogy a tudást semmibe veszik, a tanárokat pedig nagyjából csicskákként kezelik.
A Klebelsberg Központ elnöke, Hajnal Gabriella a minap azt találta mondani, hogy nem kell minden iskolába kémiatanár. Az a gond, hogy nem csak a természettudományokat tanítók vannak kevesen.
Válságban a tanári szakma
– mondja Fábián István a Népszavának. Hozzáteszi, nem a jövőben kell majd a tanároknak több helyen tanítaniuk, ez már ma is így van. Akkora a baj, hogy nyugdíjasokat próbálnak visszahívni. A képviselőjelölt emlékeztet, hogy a döntéshozók korábban a több egyetemen oktató, általuk csak IC-professzoroknak nevezett tanárok ellen rohantak ki – most mégis ezt akarják jónak beállítani a közoktatásban.
A természettudományos tantárgyak (kémia, fizika, biológia) összevonása nem megoldás, hiszen nincs ilyen jellegű tanárképzés, vagyis valamilyen szakos pedagógus tanítja az összevont tárgyat. Fábian szerint így arányok eltolódhatnak.
„(…) az alapokat azért csak meg kellene tanítani minden tantárgyból a gyerekeknek, hogy szintetizálni tudják az ismereteket. Ehhez pedig megfelelően képzett tanárok kellenének”
– véli Fábián. Ezért is agyrém, amire a kormány készül: olyan tanárokat akarnak képezni, akiknek a tudása nagyjából az érettségire való felkészítésig terjedne, erősen fideszes szempontokra építve.
„A kormányzati szlogen szerint a legjobb képességűek és képzettségűek tanítsanak, csak egyáltalán nem adnak hozzá semmiféle motivációt”
– mondja Fábián István. Szerinte manapság csak a megszállottak maradnak a pályán. Mindezen a „modellváltásnak” csúfolt alapítványozás sem segít:
„Az alapítványokkal megvalósult az egyetemek politikai és ideológiai megszállása, a kinevezett kuratóriumi tagoknak ugyanis – tisztelet a néhány kivételnek – lövésük sincs a felsőoktatásról. Mondjuk úgy, más feltételrendszer alapján lettek kiválasztva. És természetesen az anyagi érdekek is megjelennek: nem lehet tudni, mi lesz az intézmények vagyonával. Pláne a szellemivel!”
Miért kéne több diplomás és miért nem tetszik ez a Fidesznek?
Hiába próbálja Orbán lépten-nyomon leszólni a diplomásokat és a felsőfokú végzettség értékét, a valóság az, hogy a foglalkoztatottság aránya messze a diplomások közt a legmagasabb és havi többszázezer forinttal keresnek többet. Miért akarja mégis a Fidesz a képzetlenek és a szakmunkások országává tenni Magyarországot? Mutatjuk, mi a lényeg!
Orbán impotens: az iskolaigazgatók intézhetik az oltásokat
A nyári szünet kellős közepén, szűk határidővel kell felmérni az iskolaigazgatóknak a beoltandó gyerekek körét. Pedig ez a Fidesz-kormány feladata lenne.
Kunhalmi Ágnes: 2012 óta drámaian csökken a felsőoktatásban tanulók száma
Palkovics László hiába haknizik azzal, hogy idén többen jelentkeztek a felsőoktatásba. A valóság az, hogy az elmúlt 10 évben jelentősen csökkent az egyetemi hallgatók száma. Ez Orbánék hibája.