A médiapiac ledózerolása.
A történetet jól ismerjük. A Fidesz-einstand talán legalaposabb akciója – a hazai média majdnem teljes átvétele. Listázni túl hosszú lenne. Emlékszik még valaki arra, hogy a Magyar Nemzet vagy a Magyar Hírlap nagyon is színvonalas lapok voltak? Aztán a Fidesznek kellett egy párt-tv, és lett a Hír TV. Aztán kellett még egy, ez lett az Echo TV, aztán elfoglalták az MTI-t (Magyar Távirati Iroda) és a közszolgálati csatornákat, M1, M2, Duna, plusz a Kossuth és Petőfi rádiókat. Azután az már nem volt elég, lecsaptak a kereskedelmi rádiókra – még a zenei csatornákra is. Megszállták az InfoRádiót, lefejezték a Klubrádiót, de lett „helyette” Lánchíd. Aztán hozzáadták a gyűjteményhez a TV2-öt, majd kivégezték a Népszabadságot, és átszabták az Indexet…, az Origo akkor már rég a kormány leghűbb szolgája volt… Hosszasan lehetne folytatni.
A média einstand többé kevésbé „legálisan” zajlott. Mindig valahonnan előkerültek szakmai, vagy kicsit sem szakmai „befektetők”, akik lecsaptak a nehéz helyzetben lévő, vagy nehéz helyzettbe hozott médiákra. Az „új befektetők” jobb esetben nem mondtak semmit, rosszabb esetben megígérték, hogy a lap, honlap, rádió stb profilja természetesen nem változik, majd néhány hét után elkezdték kirugdalni a munkatársakat, és néhány hónap után a profil vagy mégis megváltozott vagy a médium egyszerűen megszűnt. Megdöbbentő alapossággal jártak el, és ez alól persze a vidék sem volt kivétel. Amelyik lap még nem volt jobboldali, az vagy az lett, vagy átment buta bulvárba, vagy egyszerűen megszűnt.
A média fideszesítésében nagy szerepet játszottak Orbán kedvenc oligarchái. Ez az szerep eredetileg Simicska Lajosé volt, aki egy egészen páratlan média-portfóliót harácsolt össze, majd, amikor Simicska szembement Orbánnal, jöttek más média-mágnások, nem utolsósorban az ország kedvenc vízszerelője, Mészáros Lőrinc. A Fidesz természetesen arról is gondoskodott, hogy ne nagyon lehessen vizsgálni a médiaegyensúly teljes felszámolását. A független médiahatóságokat vagy ellehetetlenítették vagy bekebelezték, s a médiabirodalmak esetleges piactorzító hatását még a Gazdasági Versenyhivatal sem vizsgálhatta. Hazai vizsgálatok híján tanulságos, hogy a Riporterek Határok Nélkül nevű nemzetközi civil szervezet rendszeresen közzéteszi a sajtószabadság ellenségeinek listáját. A 37 fős listán egyetlenegy európai kormányfő neve szerepel: Orbán Viktor. Mikor nemrégiben Orbán Viktor, a média sokszínűségét bizonyítandó, elment egy újságoshoz, hogy ellenzéki hangvételű lapokat vásároljon, az akcióját mind a 19 megyei lap méltatta: szó szerint ugyanazzal a szöveggel! Nesze nekünk sajtószabadság! Kormányváltásra van szükség,. Hogy végre visszakaphassuk a demokrácia egyik alap pillérét: a sajtószabadságot.